امروز: پنج شنبه 30 خرداد 1398

نگاه ویژه شرکت مهتاب به تعمیر و نگهداری واگن های مسافری

  • شنبه, 10 شهریور 1397
نگاه ویژه شرکت مهتاب به تعمیر و نگهداری واگن های مسافری نگاه ویژه شرکت مهتاب به تعمیر و نگهداری واگن های مسافری نگاه ویژه شرکت مهتاب به تعمیر و نگهداری واگن های مسافری
تعمیر و نگهداری واگن‌های مسافری یکی از اصول جدایی‌ناپذیر است که در حمل ‌و نقل ریلی از اهمیت خاصی بر خوردار است، چراکه تامین رفاه مسافران و رسیدن به موقع آنان به مقصد رابطه مستقیمی با نوع عملکرد هر واگن و در نهایت مجموعه قطار دارد.

به گزارش روابط عمومی شرکت قطارهای مسافری مهتاب سیر جم، نزدیک به 9 ماه از شروع به کار ابوالقاسم سعیدی به عنوان مدیرعامل این شرکت می گذرد و این آغاز هم زمان بود با  شروع نوسانات نرخ ارز و افزایش تورم. با این وجود تعمیر و نگهداری ناوگان شرکت مهتاب سیر با جدیت و حساسیت بیشتر ادامه یافت و با این که تامین قطعات روز به روز با مشکلات بیشتری مواجه و هزینه ها چند برابر شد، اما خللی به این مهم وارد نشده و از ابتدای سال تا به امروز طبق آمار، 115 دستگاه واگن مسافری شرکت قطارهای مسافری مهتاب، مورد تعمیرات ویژه، سالیانه، رنگ و ... قرار گرفتند تا مسافران بتوانند تجربه بهتری را از سفر با قطار تجربه کنند. این موضوع مرهون تلاش تمامی همکاران فنی، تعمیر و نگهداری و مدیرعامل شرکت است که با تلاش شبانه روزی خود سعی در ارایه بهتر خدمات به مسافران دارند.

مدیرعامل شرکت مهتاب سیر جم در این خصوص گفت: پیش از این تعمیر و نگهداری واگن های مسافری با سختی انجام می شد و امروز تورم و نوسانات نرخ ارز و حتی تامین قطعات، سختی کار را دو چندان کرده است. به دلیل سرمایه گذاری بسیار بالا برای هر رام قطار و همچنین جدانشدن ناوگان از ریل؛ تعمیرات در حوزه ریلی از اهمیت و حساسیت خاصی برخوردار است. 

مدیرعامل شرکت معتقد است که، حجم بالای سرمایه گذاری و دوره عمر طولانی دارایی‌های فیزیکی دو عاملی هستند که حساسیت تعمیر و نگهداری در حمل و نقل ریلی را افزایش می‌دهند. همچنین تعمیرات نباید باعث توقف قطار شود، چون باعث تجدیدنظر مسافر در استفاده در حمل و نقل ریلی می شود.

 سعیدی ادامه داد: بدون تعمیر و نگهداری مناسب وضعیت خوبی برای شرکت های حمل و نقل ریلی تصور نخواهد شد چرا که با توجه به بالا بودن سن ناوگان حمل و نقل ریلی فقط تعمیر و نگهداری می تواند یاری رسان حمل و نقل ریلی کشورمان در شرایط فعلی باشد.

در برخی موارد، عدم رسیدگی به موقع موجب می‌شود که واگن‌ها زودتر از آن چه که باید فرسوده و از رده خارج شده و به طور مثال حتی نتوانند تهویه مناسبی را به مسافران ارایه کنند.

خوشبختانه در حوزه تعمیرات واگن‌های مسافری با وجود مشکلات و مسائل مختلف اما وابستگی چندانی به کشورهای خارجی نداریم. در حال حاضر 80 درصد قطعات یدکی در داخل کشور تولید می‌شوند و برای تامین 20 درصد باقی مانده راه‌های مختلفی وجود دارد، مساله اصلی در رابطه تعمیرات واگن‌های مسافری، مشکل نقدینگی مالکان است که نمی‌توانند از پس هزینه‌های تعمیر و نگهداری واگن برآیند.

با توجه به مبالغ قابل توجه تعمیرات واگن‌های مسافری و با توجه به رکود صنعت ریل کشور و نبود نقدینگی، نارسایی‌های موجود در این زمینه دور از ذهن نیست. همچنین فضای تعمیراتی موجود متناسب با نیازها نیست؛ اما مشکلات این بخش از صنعت ریلی کشور به مراتب کمتر از دیگر بخش‌ها است.

به این ترتیب این نتیجه حاصل می‌شود که حوزه تعمیر و نگهداری واگن‌ها نیز مانند دیگر بخش‌های صنعت حمل ‌و نقل و اقتصاد کشور با مشکل کمبود نقدینگی مواجه است و در صورت تامین مالی ظرفیت انجام به موقع این امور از سوی شرکت‌های داخلی وجود دارد.

ابوالقاسم سعیدی خاطر نشان کرد: با وجود تمام مشکلات در تامین قطعات و هزینه های سنگین این مهم اما تعمیر و نگهداری واگن های شرکت مهتاب سیر جم با جدیت و دقت بالای انجام می گیرد تا در حد توان بتوانیم خدمات مطلوب تری را به مسافران عزیز ارایه کنیم.

 

پایان خبر/

 

 

485 بازدید
رای دادن به این مورد
(5 رای)
منتشر شده در تازه های 98
کد خبر: 347

حالت های رنگی