امروز: چهارشنب 13 اسفند 1399

معرفی جاذبه های زیارتی و گردشگری ورامین

  • یکشنبه, 15 مهر 1397
  • نوشته شده توسط 
معرفی جاذبه های زیارتی و گردشگری ورامین معرفی جاذبه های زیارتی و گردشگری ورامین معرفی جاذبه های زیارتی و گردشگری ورامین
وَرامین شهری است در بخش مرکزی شهرستان ورامین در استان تهران ایران که جمعیت آن بر پایه آمار نفوس و مسکن سال ۸۵ برابر با ۲۰۸٬۹۹۶ نفر بود و در سال ۹۰ برابر با ۲۱۸٬۹۹۱ نفر است.

 

 

مسجد جامع ورامین
این مسجد مربوط به دوره ایلخانی است و ساخت آن در دوره سلطان محمد خدابنده آغاز و در دوره پسرش به پایان رسیده‌است. این مسجد از جمله مساجد چهار ایوانی ایران است که هنر آجرکاری، کاشیکاری، گچ‌بری و سوزن کاری محراب این بنا از زیباترین نمونه‌های هنر معماری بعد از اسلام در ایران است. این اثر تاریخی درسال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. 

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***

برج علاءالدوله
این برج متعلق به سیدفخرالدین حسن علاءالدوله و دین بوده که در سال ۶۰۸ ه‍.ق ساخته شده‌است و در سال ۱۳۱۰ ه‍.ش در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. این برج از یک قسمت استوانه‌ای شکل ساخته شده و قسمت مخروط شکلی که بر روی قسمت استوانه‌ای است. ارتفاع قسمت استوانه‌ای ۱۲ متر و ارتفاع قسمت مخروطی ۵ متر می‌باشد که روی هم رفته ۱۷ متر می‌شود. در این برج آرامگاهی از هنر آجر کاری و کاشی کاری هم‌زمان استفاده شده‌است. حسن علاءالدوله و دین هم معلم بوده و هم یکی از حکام محلی که پس از مرگش این آرامگاه توسط فرزندش برای وی بنا گردیده‌است. 

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***

امامزاده یحیی
بقعه امام‌زاده یحیی در جنوب شرقی ورامین در محله کهنه گل قرار گرفته‌است. تاریخ بنای بقعه، سال ۷۰۷ هجری قمری است. مقبره دارای گنبد بزرگ آجری است و در بدنه‌اش هشت دریچه مشبک ساخته شده‌است. صحن بنا به شکل برج، دارای چهار کنج طاق‌نما است. در قسمت پایین دیواره صحن، گچ ‌بریهایی وجود دارد و در پایین آن‌ها نیز کاشیهای بزرگ و زیبایی با جلای فلزی به کار رفته‌است. 

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***

امامزاده شاه حسین
بقعه امام‌زاده شاهزاده حسین یا شاه حسین در شمال ورامین قرار گرفته‌است؛ که فقط محراب آن به جا مانده‌است سبک معماری شبیه برج علاءالدین و مسجدجامع دارد، بنابراین محتمل است که در دوره مغول ایجاد شده باشد. 

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***

آرامگاه امامزاده حسین رضا
بقعه امامزاده حسین رضا مربوط به دوره تیموریان است و در ورامین، ایستگاه راه‌آهن، گلزار شهدای حسین رضا واقع شده‌است. 

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***

امامزاده بی بی سکینه
این بنا یک آرامگاه کوچک متعلق به قرن ۷و ۸ ه‍.ق است که در جنوب خیابان سکینه بانو قرار دارد. ساختار همه بنا از خشت و گل است و ورودی آن تاق هلالی با گچبری است. در کنار بنا اتاقکی وجود دارد که قبر در آن قرار دارد. 

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***

بقعه کوکب الدین
در غرب شهر ورامین و در خیابان شهدا، بقعه کوکب الدین قرار دارد که ساختمان قدیمی این بقعه دارای کتیبه گچبری نفیسی بوده که کلمات «الدنیا والدین» و غیره بر روی آن حک شده بود و در سالهای گذشته تخریب و ساختمان جدیدی به روی این بقعه ساخته شده‌است. از نسب و شجره نامه صاحب بقعه اطلاع دقیقی در دست نیست ولی با توجه به سه سنگ قبری که در گذشته در داخل ساختمان بقعه موجود بوده و متعلق به دوره تسلط افغان‌ها بر ایران، زندیه و قاجاریه‌است. 

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***

قلعه ایرج
قلعه ایرج دژی باستانی است که در ضلع شمالی بزرگراه شهدای پرواز شهرستان پیشوا و در نزدیکی روستای عسگرآباد عباسی قرار دارد. این قلعه به عنوان بزرگترین قلعه خشت خام در استان تهران، ایران و جهان شناخته می‌شود.


پیشینه قلعه
قلعه ایرج یکی از کم‌مانندترین دژهای خشتی جهان است و با ارتفاع ۵۰ فوت با گسترده ۲۰۰ هکتار در دوران ساسانی ساخته شده اما به علت نگهداری نکردن و تخریب توسط افراد سودجو به شدت آسیب دیده‌است. 
ژان دیولافوا و کلایس، باستان‌شناسان اروپایی در این باره تحقیق کرده‌اند و کلایس در مورد قلعه ایرج آورده‌است که درازای شمالی - جنوبی قلعه ایرج ۱۲۱۴ متر و پهنای خاوری - باختری آن ۱۱۵۰ متر است که با هیچ‌یک از قلعه‌های خشتی و تاریخی جهان قابل مقایسه نیست.

1034 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در اهواز-مشهد
کد خبر: 360
   
   
   

لینــک ها

 حالت های رنگی