امروز: سه شنبه 31 ارديبهشت 1398

معرفی جاذبه های گردشگری سبزوار

معرفی جاذبه های گردشگری سبزوار معرفی جاذبه های گردشگری سبزوار معرفی جاذبه های گردشگری سبزوار
سبزوار  در غرب خراسان، در شمال شرق کشور قرار دارد و نام قدیم آن بیهق است. پس از حمله مغول به سلطنت خوارزمشاه به دلیل دلاوری مدافعان فدایی موسوم به سربداران، برای مدتی به نام سربداران نیز شناخته می‌شد.


چهارتاقی خانه دیو
 چهارتاقی خانه دیو، موسوم به آتشکده آذر برزین‌مهر (دردهه‌های اخیر)، این چهارتاقی که قدمت آن به دوره ساسانی می‌رسد به شماره ۴۰۳۵ در تاریخ ۱۳۸۰/۰۷/۱۰ در فهرست آثار ملی ثبت شده است. این چهارتاقی در کوه فشتنق، بین روستاهای ریوند، مهر و فشتنق؛ از توابع شهرستان داورزن، قرار دارد. بنا بر پژوهش‌های انجام شده، کاربری این چهارتاقی، آتشکده بوده که در آن، «آتش آدران» شعله‌ور می‌شده است.این آتشکده به آتشکده دهقانان هم معروف است.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***

مصلی سبزوار
 مصلی سبزوار مربوط به سده ۸ ه.ق است و در سبزوار، خیابان خواجه نظام الملک (شهدا) واقع شده این بنای آجری مصلی شهر در قرون گذشته بوده‌است که جهت برگزاری نمازهای جمعه و اعیاد مورد استفاده قرار می‌گرفته و مشتمل بر چهار طاقی اصلی (فضای مرکزی)، با گنبدی بر فراز آن و ایوانی بزرگ است. عناصر معماری طرفین ایوان بصورت برج‌های نیم استوانه‌ای نقش پشتیبان پایه‌های طرفین ایوان و جلوگیری از رانش دیوارهای این قسمت را داشته‌اند فضای معماری چهار طاقی انتهای ایوان دارای گنبدی بلند است که بوسیله آجرهای خفته- راسته پوشش یافته‌است. اگر چه برخی از صاحب نظران بنای مصلی را به دوره سربداریه نسبت می‌دهند اما شیوه ساختمانی آن قابل مقایسه با معماری دوره صفویه است؛ و این اثر در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۵۵ با شمارهٔ ثبت ۱۳۱۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***


مناره خسروگرد
 مناره خسروگرد واقع در ۱۰ کیلومتری غرب شهر سبزوار، مربوط به قرن ششم هجری قمری است. این میل به سال ۵۰۵ هجری قمری به دستور 'تاج الدوله ابوالقاسم بن سعید مصادف با حکومت سلجوقیان احداث شده‌است. این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۷۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
ارتفاع آن به ۳۸ متر می‌رسد و در بالای آن دو رشته کتیبه کوفی و تزئینات لوزی شکل دیده می‌شود. تاریخ کتیبه به سال ۵۰۵ هجری قمری است. قدمت این مناره به حدود ۹۰۰ سال قبل بازمی‌گردد، یکی از قدیمی‌ترین و مرتفع‌ترین مناره‌های تاریخی ایران درعهد خود بوده‌است. بر اساس کاوش‌های باستان‌شناسی، مناره خسروگرد میل تک و منفردی است که به منظور راهیابی کاروانیان بر سر راه جاده موسوم به ابریشم احداث شده و همچون فانوس دریایی در کویر نقش راهنمای کاروانیان را برعهده داشته‌است.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***

مسجد جامع سبزوار
 مسجد جامع سبزوار یکی از قدیمی‌ترین مساجد سبزوار است که در دوره سربداران ساخته شده است.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***


آرامگاه ملا هادی سبزواری
آرامگاه ملا هادی سبزواری، همچنین با عنوانِ آرامگاه اسرار، گوربنای هادی سبزواری است که در سال ۱۸۷۴م/ ۱۲۵۱ش در شهر سبزوار ساخته شد.
این بنا مربوط به دوره قاجار است و در شهر سبزوار، ضلع جنوبی میدان کارگر واقع شده و این اثر در تاریخ ۹ مرداد ۱۳۵۵ با شماره ثبت ۱۳۳۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
فضای داخلی آرامگاه شامل طرحی چلیپایی شکل بوده که در آن حجره‌ها و اتاق‌هایی تعبیه گردیده‌است. تزیینات، ترمیم و استحکام بخشی آرامگاه در اوایل سال ۱۳۴۰ ه‍.ش توسط انجمن آثار ملی انجام شده‌است. کاشی کاری‌های رنگارنگ بر زمینه لاجوردی و گنبد فیروزه‌ای رنگ به بنا جلوه و شکوه خاصی بخشیده‌است. بنای اولیه آرامگاه کمی پس از وفات حاج ملا هادی سبزواری توسط (میرزا یوسف مستوفی المالک) ساخته شد.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***


آرامگاه ابوالحسن زید بیهقی
 آرامگاه ابوالحسن زید بیهقی آرامگاه منسوب به ظهیرالدین ابوالحسن علی بن ابی القاسم زید بیهقی مشهور به ابن فُندَق است. این بنا مربوط به دوره معاصر است و در ۳۵ک جنوب شهرستان سبزوار، غرب ششتمد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۶۰۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***


بنای یادبود ملاحسین کاشفی
 بنای یادبود ملا حسین واعظ کاشفی مربوط به دوره پهلوی دوم است و در سبزوار، ضلع جنوبی خیابان شهدا (خواجه نظام الملک) واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۵۱۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***


ابن یمین
 امیر فخرالدین محمود بن امیر یمین‌الدین طغرایی مستوفی بیهقی فریومدی، مشهور و متخلص به «ابن یمین» یکی از شاعران ایران در سده هشتم هجری است.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***


آرامگاه بقراط
 آرامگاه بقراط مربوط به دوره قاجار است و در سبزوار، میدان کارگر، جنب مدرسه راهنمایی مشکاتی واقع شده و این اثر در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۵۹۰۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***

رباط حاج فرامرز خان
 رباط حاج فرامرز خان (کانون) مربوط به دوره قاجار است و در سبزوار، در غرب میدان کارگر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۰۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
این بنا از نوع کاروانسراهای چهار ایوانی است که به استناد وقف نامه موجود در سال ۱۲۹۱ ه‍.ق توسط حاج فرامرزخان سبزواری جهت استفاده زوار حضرت رضا (ع) در کنار شاهراه خراسان ساخته شده‌است. ورودی این رباط از بخش جنوبی و از طریق یک هشتی به ایوان جنوبی منتهی می‌گردد. صحن رباط روباز بوده و علاوه بر چهار ایوان اصلی غرفه‌هایی نیز مشرف بر صحن ساخته شده‌است. در انتهای غرفه‌ها حجره‌هایی تعبیه شده که در پشت اتاق‌های شمالی، شرقی و غربی سالن‌هایی طویل جهت بارانداز، مال بند یا اصطبل در نظر گرفته شده‌است و هم اکنون قسمتی از این مکان به عنوان موزه مردم شناسی تغییر کاربری یافته‌است.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***


کاروانسرای زعفرانیه
 کاروانسرای زعفرانیه مربوط به دوره صفوی - دوره قاجار است و در شهرستان سبزوار، دهستان رباط، روستای زعفرانیه واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ آذر ۱۳۶۴ با شمارهٔ ثبت ۱۶۹۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
این کاروانسرا بر روی بنای متروکهٔ کاروانسرایی مربوط به دوره صفوی و سلجوقی احداث شده و دارای آب‌انباری در ضلع جنوب غربی می‌باشد. کاروانسرا از نوع چهار ایوانی دارای حیاط مرکزی و اصطبل‌هایی در اطراف آن است. در بعضی از طاق نماها تزیینات مقرنس وجود دارد. پلان دارای ریتم، تقارن و تعادل است و ساخت آن متأثر از سبک آذری و آجرکاری‌های آن متأثر از سبک رازی است.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***


یخچال‌های شمال کمربندی سبزوار ۲
 یخچالهای شمال کمربندی سبزوار۲ مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان سبزوار، حاشیه جنوبی اتوبان مشهد به تهران واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۶۵۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***

آب‌انبار سرسنگ
 آب‌انبار سرسنگ، نام آب‌انباری قدیمی در سبزوار در خیابان رضوی، نبش کوچهٔ سرسنگ است که در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۴ با شماره ۱۵۲۵۰ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***


بازار تاریخی سبزوار
 بازار سرپوشیده سبزوار قسمتی از باقی مانده بازار قدیم سبزوار است که در خیابان بیهق قرار گرفته و در تاریخ ۶ مهر ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۳۴۳۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***

آرامگاه امامزاده شعیب
بقعه امامزاده شعیب مربوط به دوره صفوی - دوره قاجار - دوره معاصر است و در سبزوار، مرکز قدیم شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۵۵ با شمارهٔ ثبت ۱۳۱۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***

امامزاده یحیی (سبزوار)
بقعه امامزاده یحیی بن زید آرامگاهی مربوط به دوره قاجار در سبزوار است که در تقاطع خیابان‌های بیهق و اسرار شمالی واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۰۳۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***


خانه باغ اسکویی
 باغ و عمارت موسوم به اسکویی در فاصله ۴ کیلومتری غرب شهر سبزوار و در روستای ابارش واقع است. مجموع مساحت این مکان ده هکتار بوده و عمارت آن در میان باغ ساخته شده است. عمارت مزبور در دو طبقه ایجاد گردیده و مشتمل بر طبقه زیر زمین مشتمل بر هشتی، حوضخانه، آب‌انبار، مطبخ، بادگیرخانه و … می‌باشد. طبقه اول از فضاهایی مانند تالار ستوندار شرقی و شمالی، تالار پذیرایی، حجره‌های نشیمن و … تشکیل شده است. از جمله عناصر تزیینی این بنا می‌توان به آجرکاری‌های نمای بنا، گچبری قسمت‌های سر ستون‌ها، حوضخانه و نقاشی بر روی گچبری‌های حوضخانه اشاره نمود. قدمت این باغ و عمارت میان آن متعلق به دوره قاجار و مالک آن نیز خاندان اسکویی است.


725 بازدید
رای دادن به این مورد
(1 رای)
منتشر شده در تهران-مشهد
کد خبر: 332
یکشنبه, 19 اسفند 1397 0 نظر
معرفی جاذبه های گردشگری شوش

شهر باستانی شوش از مراکز تمدن قدیم و از معروف‌ترین شهرهای دنیا، پایتخت چند هزار ساله مملکت عیلام (ایلام)

   
   
   

لینــک ها

 حالت های رنگی