امروز: شنبه 27 مهر 1398

معرفی جاذبه های زیارتی و گردشگری خرمشهر

چهارشنبه, 21 آذر 1397 12:02 نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(3 رای)
معرفی جاذبه های زیارتی و گردشگری خرمشهر معرفی جاذبه های زیارتی و گردشگری خرمشهر معرفی جاذبه های زیارتی و گردشگری خرمشهر
خُرَّمشَهر یکی از شهرهای جنوبی استان خوزستان و مرکز شهرستان خرمشهر است. این شهر در محل تلاقی رودخانه‌های اروندرود وکارون و در ناحیه‌ای باتلاقی و پست در دلتای رودخانهٔ اروندرود قرار گرفته و ۲۳ کیلومتر مربع مساحت دارد. خرمشهر به‌جهت واقع‌شدن در مجاورت خلیج فارس و کشور عراق، از اهمیت استراتژیک اقتصادی، تجاری و سیاسی ویژه‌ای برخوردار است. این شهر در انتهایی‌ترین نقطه استان خوزستان قرار گرفته و اسکله‌های آن در کرانه‌های رودخانه اروندرود جای گرفته‌است.

 

مسجد جامع خرمشهر

مسجد جامع خرمشهر، از قدیم یکی از مراکز اصلی شهر خرمشهر بوده، به طوری که هنوز نیز این مرکزیت را پس از پایان جنگ ایران و عراق و تخریب کامل شهر خرمشهر و بازسازی دوباره آن حفظ نموده‌ است. مسجدی نام‌آشنا برای تمام مردم ایران و حتی توریست‌های خارجی است. این مسجد را می‌توان تنها بنایی دانست که بدون شاخص‌های تاریخی و معماری در کنار سایر مکان‌های معماری تاریخی در ایران می‌درخشد و مورد توجه قرار گرفته است. مسجد جامع خرمشهر در خیابان چاسبی، مرکز شهر، قرار گرفته است. این مسجد از دیرباز به دلیل قرار گرفتن آن در کنار بازارهای سیف و صفای خرمشهر به‌عنوان یکی از مساجد پرتردد شهر شناخته می‌شده است. مسجد جامع دارای نمای آجری و حدود هزار مترمربع کاشی آیات خشتی و ۷۷۰ مترمربع کاشی‌کاری معرق است و دارای دو گلدسته با ارتفاع ۲۸ متر از کف زمین و دو گنبد بزرگ و کوچک است که گنبد بزرگ و گلدسته‌ها با کاشی معرق تزئین شده است.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***

 

بازار ماهی‌فروشان 

بازار ماهی‌فروشان در نزدیکی رودخانه کارون قرار دارد و از لنج‌ها و قایق‌های صیادی زیادی که ماهی‌های تازه‌ای صید کردن و قصد فروش آن‌ها را دارند، تشکیل می‌شود. در این بازار می‌توانید انواع ماهی‌های کپور، سنگسر، شوریده، شانگ و صبور را پیدا کنید.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***

 

کنزالمال

کنزالمال که ابتدا به نام بازار چینی‌ها معروف شده بود، تنوع بی‌نظیری از کالاهای مختلف را با قیمت‌های مناسب ارائه می‌کند و به همین خاطر موردتوجه گردشگران قرار گرفته است. ساختار داخلی بازار یک طبقه طراحی شده و از راه‌روهای متقاطع مختلف تشکیل شده است. در کنزالمال همه‌چیز از لباس کودک گرفته تا وسایل منزل و دکوراتیو با قیمت مناسب پیدا می‌شود چراکه فروشندگان آن‌ها را مستقیما از فروشندگان خارجی تهیه می‌کنند و به خاطر ورود به منطقه آزاد اروند، از پرداخت گمرک هم معاف هستند.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***

 

پل کابلی خرمشهر

پل کابلی خرمشهر اولین پل کابلی واقع در خشکی در جهان محسوب می‌شود. این پل در محله کوی فرهنگیان و در کنار پل اصلی قراردارد و که بر روی رودخانه بهمنشیر ساخته شده است.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***

 

کانال عضدی خرمشهر

کانال عضدی خرمشهر، از مهم‌ترین آثار تاریخی خرمشهر است که در عهد عضدالدوله دیلمی مابین سال ۳۲۴-۳۷۲ هجری قمری برای ارتباط رودخانه کارون به اروندرود و کوتاه کردن مسیر اهواز - بصره احداث شد. حفاری این کانال که ۴۶۰۰ متر طول و ۲۰۰ متر عرض دارد، ۴۷ سال طول کشید و شهر خرمشهر را به ۲ قسمت جنوبی و شمالی تقسیم می‌کند.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***

 

جزیره مینو

جزیره مینو دارای نخلستان‌های زیبا که واقعا شما را مسحور زیبایی خود می‌کند؛ اما از سویی دیگر نخل‌های سوخته این نخلستان‌ها که جراحت‌های به جا مانده از دوران جنگ بر تن جزیره هستند، هنوز هم به چشم می‌خورند. البته این نخلستان‌های انبوه در فصل خاصی از سال میزبان پرندگان مهاجر هستند که باعث دوچندان شدن زیبایی آن‌ها می‌شوند.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***

 

تالاب ناصری

تالاب ناصری یکی از تالاب های زیبا با وسعت ۹ هزار ۶۰۰ هکتار در شمال خرمشهر واقع شده است و زیستگاه پرندگانی چون «تنجه»، «گیلار»، «فیلوش» ، «سرسبز» و ... است.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***

 

موزه دفاع مقدس خرمشهر

موزه دفاع مقدس خرمشهر در سمت چپ رودخانه کارون و در بلوار امام خمینی (ره) این شهر واقع شده است. ساختمان موزه جنگ خرمشهر که امروز شاهد آن هستیم یکی از ساختمان‌های قدیمی پالایشگاه آبادان بود که در سال ۱۳۰۹ و در زمان رضا شاه به بهره‌برداری رسید و با عنوان شرکت ژنرال آفیس جهت فروش نفت در ایران به کار خود ادامه داد. در دوران هشت سال جنگ تحمیلی این ساختمان به‌عنوان محل دیدبانی نیروهای عراقی مورد استفاده قرار گرفت. 

 

***   ***   ***   ***   ***   ***

 

اروندرود

اروندرود یکی از رودهای پهناور جنوب غربی ایران در استان خوزستان است. این رودخانه از ریزش رودهای دجله و فرات و بعد از آن کارون پدید آمده است. درازای این رودخانه در حدود ۱۹۰ کیلومتر است که در نهایت به خلیج فارس می‌ریزد.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***

 

ساختمان تاریخی هلال احمر 

ساختمان تاریخی هلال احمر یا کنسولگری سابق انگلیس یکی از بناهای تاریخی مربوط به دوره قاجار است که مابین خیابان فردوسی و جاده ساحلی خرمشهر واقع شده است. این اثر در سال ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۸۴۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***

 

مسجد ولیعصر

مسجد ولیعصر یکی از بناهای تاریخی و مذهبی باقیمانده از دوران پهلوی در شهرستان خرمشهر است. این بنا در کنار یادمان شهدای نهرخین در نزدیکی روستای خین در جاده شلمچه واقع شده است. این مسجد در سال ۱۳۹۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***

 

کشتی زمان جنگ اروند

کشتی زمان جنگ اروند صغیر یکی از جاذبه های تفریحی و تاریخی خرمشهر است. اروند صغیر از مینوشهر عبور می‌کند. در اطراف این رود خیابان به زیبایی برای پذیرایی از گردشگران تزیین شده است.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***

 

قصر فیلیه

قصر فیلیه یکی از بناهای تاریخی خرمشهر است که توسط شیخ خزعل حاکم خوزستان در سال ۱۹۱۷ در زمینی به مساحت ۷۸۸ مترمربع در کنار نهر فیلیه محمره ساخته شد. این بنا یکی از ساختمان های باشکوه دوران خود بوده است و در گذشته تفریگاه مردم خرمشهر بود. این بنا مربوط به دوره قاجار است.

 

***   ***   ***   ***   ***   ***

 

پارک ساحلی خرمشهر

پارک ساحلی خرمشهر یکی از پارک های زیبا که در روستای بدریه خرمشهر در کنار رودخانه ای ساخته شده است.

 

603 بازدید آخرین بار تغییر یافته چهارشنبه, 21 آذر 1397 08:36

حالت های رنگی